INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ludwik Bąkowski      Sprawozdanie Sekretarza Generalnego z Czynności Akademii - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: P.90428 A - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - pogrubienie: iPSB.

Ludwik Bąkowski  

 
 
1884-08-12 - 1915-05-19
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bąkowski Ludwik (1884–1915), historyk. Urodził się w Tarnowie 12 VIII. Studja historyczne odbył na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po uzyskaniu stopnia doktora filozofji pracował w Bibljotece Jagiellońskiej od r. 1911 jako bezpłatny woluntarjusz, a od r. 1912 jako praktykant. Jako stypendysta Akademji Umiejętności w r. 1911 gromadził w Archiwum państwowem w Królewcu materjały do wydawnictwa korespondencji panów polskich z ks. Albrechtem pruskim. W latach 1910–1914 umieszczał w »Kwartalniku Historycznym« recenzje dzieł z zakresu polskiej historji średniowiecznej. W r. 1913 ogłosił w »Przeglądzie Historycznym« (t. XVI) rozprawę pt. Książę mazowiecki Aleksander, biskup trydencki (wyd. też jako odbitka). W tem samem czasopiśmie (t. XXII, r. 1919) wyszła po śmierci druga rozprawa B-go pt. Stanowisko ks. Albrechta wobec wcielenia Mazowsza do Korony. Z wybuchem wojny powołany do służby wojskowej jako porucznik austrjackiego 31. p. p. obrony krajowej, zginął w ataku pod Przybysławicami koło Klimontowa w b. Królestwie Polskiem 19 V 1915. Odznaczony był wielkim srebrnym medalem za waleczność i wojskowym krzyżem zasługi III kl. na wstędze medalu za waleczność.

 

Przemówienie ks. prof. Zimmermanna na nabożeństwie żałobnem w kościele św. Anny, »Głos Narodu« nr 280 z 5 VI 1915; Kolankowski L., Piast Mazowiecki księciem Trydentu. Wspomnienie pośmiertne drowi B., »Głos Narodu« nr 281 z 6 VI 1915; Zachorowski St., Wspomnienie pośmiertne, »Przegląd Historyczny« 1919, t. XXII.

Edward Kuntze

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.